Tak zrywaliśmy łańcuchy w 2013

W 63 miastach, miasteczkach i wsiach w całej Polsce po raz siódmy stanęły budy, do których łańcuchami przypinali się wolontariusze w proteście przeciwko niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt. Jak co roku akcja „Zerwijmy łańcuchy” została zorganizowana przez portal www.psy.pl.

Jedyne, o co proszę, to byśmy zaczęli szanować zwierzęta. Szacunek to jest to, co jest potrzebne naszym młodszym braciom. Jeżeli uważacie, że dzieje się krzywda zwierzętom, dołączcie do nas. I nie bądźcie obojętni. Obojętność jest przyzwoleniem na krzywdę – mówił do uczestników happeningu na placu Zamkowym w Warszawie niestrudzenie wspierający od lat akcję Michał Piróg.

Na placu Zamkowym było w tym roku bardzo wielu wolontariuszy, przedstawicieli Towarzystwa Opieki na Zwierzętami, a także OTOZ Animals. Byli też tradycyjnie aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i politycy, ci, którzy są z nami od początku akcji, i ci, którzy towarzyszą nam od niedawna albo przyszli pierwszy raz.

Musimy cały czas uwrażliwiać innych. My, którzy, kochamy zwierzęta i wiemy, że są to istoty czujące, myślące, cierpiące, chcielibyśmy zarazić tą miłością innych, tych, którzy wciąż twierdzą, że pies to rzecz, która ma służyć ludziom i to w taki nietajny sposób. Usłyszałam dziś historię o człowieku, który w czterdziestostopniowy upał skazał psa na pilnowanie pola przed dzikami. Przywiązał go łańcuchem do metalowej rury, nie zostawiając mu kropli wody – opowiadała biorąca udział w proteście Majka Jeżowska.

Pod kolumną Zygmunta byli: Sebastian Cybulski, Zygmunt Chajzer, Roman Czejarek, Maria Czubaszek, Marek Frąckowiak, Dariusz Jakubowski, Aneta i Jan Kuroniowe, Dawid Kwiatkowski, Zbigniew Łuczyński, Marcin Mroziński, Karolina Nowakowska-Zwolińska, Dorota Pawlak, Katarzyna Piekarska, Ryszard Rembiszewski, Roch Siemianowski, Katarzyna Skrzynecka, Dorota Sumińska, Jakub Świderski, Marzena Trybała, Marta Wierzbicka, Małgorzata Zajączkowska, Joanna Żółkowska. W Ostródzie była z nami Agnieszka Szulim, a w Krakowie – prof. Joanna Senyszyn.

Zapisz