O akcji

„Zerwijmy łańcuchy” to protest użytkowników portalu Psy.pl przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach. 

W centrach polskich miast ustawialiśmy budy, do których każdy, kto tylko zechciał, mógł się przywiązać, by poczuć ciężar łańcucha. Od kilku lat prowadzimy również działania w internecie. Wiemy, że ma on ogromną moc. Chcemy ją wykorzystać do edukowania społeczności – zarówno najmłodszych, jak i dorosłych – oraz do angażowania ludzi w walkę o poprawę dobrostanu zwierząt. Świadomy człowiek to dobry opiekun.

W 2021 roku rozpoczęliśmy kampanię „Zerwijmy łańcuchy w głowach” mającą na celu uświadamianie innych, że znęcanie się nad psem to nie tylko przemoc fizyczna. Mamy nadzieję, że dołączysz do nas w tym roku. Zaprotestuj przeciwko trzymaniu psów na uwięzi. Pokaż innym, jak ogromnym ciężarem są dla zwierząt łańcuchy. Wykorzystaj moc internetu razem z nami. Już niedługo dowiesz się, co planujemy w 2022 roku.

Protestujemy, ponieważ stałe trzymanie psów na uwięzi jest nadal częstym zjawiskiem, a jest to:

  • niezgodne z prawem – zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu; zabronione jest trzymanie psa na uwięzi krótszej niż 3 metry;

  • niehumanitarne – zwierzęta, tak samo jak ludzie, odczuwają ból, pragnienie, strach i samotność; łańcuch często powoduje u nich urazy kręgosłupa, wrasta w szyję lub przemarza do niej;

  • niebezpieczne dla ludzi – pies będący na uwięzi cierpi psychicznie i fizycznie, przez to staje się agresywny i stwarza zagrożenie dla ludzi.

_MG_6187

fot. Celestyna Król

W akcję „Zerwijmy łańcuchy” włączają się znane postaci ze świata kultury i rozrywki. Każdego roku dołączają do nas wolontariusze. Chcemy, by wzrastała świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy.

Przyłącz się do nas! Działaj!