Jak dobrać odpowiednią karmę dla najmłodszych pupili?

Szczenięta mają szczególne potrzeby, jeśli chodzi o pożywienie, które trafia do ich misek. Przede wszystkim będąc w okresie intensywnego rozwoju, potrzebują więcej wartości odżywczych, ale i pokarmów o wyższej kaloryczności. Z drugiej strony z kolei, dotąd przyzwyczajone tylko do mleka matki, muszą powoli oswajać się z karmą w postaci stałej, ponieważ ich układ trawienny potrzebuje czasu na zmianę sposobu odżywiania i nową postać przyjmowanych pokarmów. Jak zatem dobrać karmę, która wspomoże rozwój szczeniaka?

2 razy więcej!

Szczeniaki, które mają już powyżej 3 tygodni życia, można zacząć przyzwyczajać do suchej karmy. Ta jednak powinna być nieco rozwodniona, by – jak wspomniano na początku – układ trawienny miał szansę przyzwyczaić się do nowej postaci pożywienia. U szczeniaków wielką wagę przykłada się do składu i walorów odżywczych karm, ponieważ wykazują one nawet dwa razy wyższe zapotrzebowanie na energię, ale i białka oraz tłuszcze, niż psy dorosłe. Z wiekiem te wartości ulegają zmniejszeniu. Ogranicza się także liczbę posiłków, ale w pierwszych miesiącach życia, właściwy dobór karmy ma kolosalne znaczenie.

Wskazówki dla właścicieli

Karma sucha dla szczeniaków musi być łatwa do roztarcia i rozdrobnienia. Dobrze będą się sprawdzać mniejsze granulki. Z drugiej strony nie można popadać ze skrajności w skrajność, bo szczeniak także powinien uczyć się żucia i rozgryzania.

Na pewno nie można podawać przekąsek pomiędzy posiłkami. Dorastające szczeniaki potrzebują pokarmów o tej samej objętości, podawanych w regularnych odstępach czasu. Pomocny może się okazać zakup karmy dostosowanej do danej rasy, ale najważniejsze jest dopasowanie do wieku i masy ciała psa. Szczenięta ras średnich i dużych nie mogą mieć aż tak kalorycznych i bogatych w wapń karm, jak szczenięta ras małych, ponieważ grozi to zbyt szybkim przyrostem masy ciała. Szeroki wybór karm dostosowanych do potrzeb szczeniąt różnych ras, oferuje sklep zoologiczny SklepZoologic.pl.

Karma dla najmłodszych psich pupili powinna być lekkostrawna i o ograniczonej zawartości węglowodanów. Podstawowym składnikiem także dla szczeniąt, jest mięso zawarte w karmie. Najbardziej wartościowe, wysoko odżywcze i łatwo przyswajalne jest białko pochodzenia zwierzęcego. W pożywieniu szczeniaka nie powinno zabraknąć nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. O układ odpornościowy zadba pożywienie, w którym znajdą się witaminy C i E, czyli silne przeciwutleniacze.

By pupilowi smakowało

Nie trzeba od razu kupować największych opakowań karm suchych. Wiąże się to z tym, że szczeniakowi dana karma może po prostu nie zasmakować i zakup okaże się być zmarnowanym pieniądzem. Na początek warto skorzystać z niewielkiego opakowania wybranej karmy. Jeśli psiakowi smakuje, a przy tym nie zostają zauważone żadne niepokojące objawy, jak biegunki czy stolce o nienaturalnym kolorze, śmiało można zakupić duże opakowanie karmy. Tym bardziej, że szczenięta będą jeść nawet kilka razy dziennie, stąd zakup większej paczki będzie bardziej ekonomiczny.

Należy trzymać się jednego rodzaju karmy, dostosowanego do wieku, wagi i potrzeb psa, ewentualnie występujących schorzeń – tutaj z pomocą przychodzą karmy hipoalergiczne. Nie wolno podrzucać smakołyków między posiłkami, a jeszcze lepszym rozwiązaniem staje się zakup karmy skomponowanej z myślą o konkretnej rasie. W karmach dla szczeniaków równie dobrze można poszukać naturalnych dodatków ziołowych, które podnoszą walory smakowe i zapachowe, a bezwzględnie unikać się powinno sztucznych konserwantów, barwników czy aromatów. Do tego regularne posiłki o tych samych objętościach i nasz szczeniak z pewnością będzie zdrowo rósł!



Leave a Reply