O akcji

"Zerwijmy łańcuchy" to protest użytkowników portalu Psy.pl przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach. 

W centrach polskich miast ustawialiśmy budy, do których każdy, kto tylko zechciał, mógł się przywiązać, by poczuć ciężar łańcucha. Od kilku lat prowadzimy również działania w internecie. Wiemy, że ma on ogromną moc. Chcemy ją wykorzystać do edukowania społeczności - zarówno najmłodszych, jak i dorosłych - oraz do angażowania ludzi w walkę o poprawę dobrostanu zwierząt. Świadomy człowiek to dobry opiekun.

W tym roku, po paru latach przerwy, wracamy z akcją “Zerwijmy łańcuchy” na ulicę. Już 1 października będziemy głośno mówić o cierpieniu psów stale więzionych na łańcuchach. W Warszawie i innych polskich miastach organizujemy protest. Chcemy pokazać, jak ogromnym ciężarem dla psów są łańcuchy - niekiedy ważą nawet 2 kilogramy! W wielu przypadkach wrastają w szyję czworonoga, ranią go. Walczymy o lepsze warunki życia psów stale trzymanych na łańcuchach. 1 października zbieramy się, by na własnej szyi poczuć ciężar łańcucha. By w ten symboliczny sposób zwrócić uwagę jak beznadziejny jest los tych psów. Działamy również w internecie. Wspólnie z influencerami i celebrytami zachęcamy do podjęcia wyzwania: #chainofchallenge. WEŹ UDZIAŁ! Pokażmy, że nasz głos ma MOC!

Protestujemy, ponieważ stałe trzymanie psów na uwięzi jest nadal częstym zjawiskiem, a jest to:

niezgodne z prawem - zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu; zabronione jest trzymanie psa na uwięzi krótszej niż 3 metry;

niehumanitarne - zwierzęta, tak samo jak ludzie, odczuwają ból, pragnienie, strach i samotność; łańcuch często powoduje u nich urazy kręgosłupa, wrasta w szyję lub przemarza do niej;

niebezpieczne dla ludzi - pies będący na uwięzi cierpi psychicznie i fizycznie, przez to staje się agresywny i stwarza zagrożenie dla ludzi.

_MG_6187

fot. Celestyna Król

W akcję „Zerwijmy łańcuchy” włączają się znane postaci ze świata kultury i rozrywki. Każdego roku dołączają do nas wolontariusze. Chcemy, by wzrastała świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy.

Przyłącz się do nas! Działaj!